Cięcie wodą

Świadczymy również usługi cięcia wodą – wykonujemy je za pomocą maszyny WJ3015-1Z-SJ-BASIC produkcji firmy PTV. Technologia cięcia wodą polega na cięciu materiałów za pomocą mieszaniny wody i ścierniwa. Powstająca struga umożliwia obróbkę szerokiego zakresu materiałów, takich jak: stal, szkło, kamień, drewno, tworzywo sztuczne. Dzięki wysokiemu ciśnieniu maszyny Waterjet sięgającego 4000 bar mieszanina jest w stanie przeciąć stal o grubości 200 mm.

Cięcie wodą
Cięcie wodą waterjet

Istotnymi zaletami technologii cięcia wodą jest brak nagrzewania się materiału i unikanie miejscowego zahartowania stali. Struga stabilizowana jest w dyszy hydrościernej, dlatego nie ma obaw o odkształcenie elementu, dodatkowo zapewniając gładkie krawędzie. Urządzenie umożliwia również obróbkę stali o znacznych gabarytach, ponieważ jest wyposażona w stół o efektywnym polu roboczym 3100x1600mm. Urządzenie do cięcia wodą należy do grupy maszyn CNC, która umożliwia wycięcie dowolnego kształtu oraz dużych otworów o wysokiej dokładności. Dokładność pozycjonowania Waterjet sięga +/- 0,05 mm, co pozwala uzyskiwać półprodukty o wąskim zakresie tolerancji.

Cięcie wodą

Technologia Waterjet należy do metod obróbkowych materiałów. Polega na przecinaniu materiałów za pomocą garnetu, którego nośnikiem jest woda pod wysokim ciśnieniem. Mieszanie ścierniwa z wodą odbywa się w głowicy miksującej, a następnie jest kierowany do dyszy hydrościernej. Tam strumień jest uformowany i ustabilizowany. Konstrukcja maszyny do obróbki wodno-ściernej posiada wszystkie cechy maszyny sterowanej numerycznie tzn. posiada indywidualne napędy posuwowe dla każdej osi oraz przekładnie śrubowo-toczne z śruba lub nakrętką o bardzo małym współczynniku tarcia.

Woda z pomp jest pompowana nawet pod ciśnieniem kilku tysięcy bar. W ten sposób struga posiada wystarczającą ilość energii kinetycznej do przecięcia dowolnego materiału, niezależnie od jego właściwości. Waterjet jest również nazywany technologią cięcia wodą, która posiada szereg innych zalet. Maszyny do cięcia wodą mają możliwość cięcia i frezowania nie tylko obiektów płaskich, ale również przestrzennych. Dzięki maszynie CNC jest duża powtarzalność cięcia z dużą tolerancją rzędu setnych części milimetra. Kolejną zaletą dzięki nośnikowi jakim jak woda, cięcie zachodzi bez wpływu ciepła. Prowadzi to do kształtowania elementów bez zmian właściwości fizykochemicznych. Materiał nie nagrzewa się oraz nie zachodzi miejscowe zahartowanie. Z tego względu technologia cięcia doskonale nadaje się do cięcia materiałów wrażliwych na ciepło np. tworzywa sztuczne.

Do góry