fbpx

Cięcie wodą

Świadczymy również usługi cięcia wodą – wykonujemy je za pomocą maszyny WJ3015-1Z-SJ-BASIC produkcji firmy PTV. Technologia cięcia wodą polega na cięciu materiałów za pomocą mieszaniny wody i ścierniwa. Powstająca struga umożliwia obróbkę szerokiego zakresu materiałów, takich jak: stal, szkło, kamień, drewno, tworzywo sztuczne. Dzięki wysokiemu ciśnieniu maszyny Waterjet sięgającego 4000 bar mieszanina jest w stanie przeciąć stal o grubości 200 mm.

Cięcie wodą
Cięcie wodą waterjet

Mieszanie ścierniwa z wodą odbywa się w głowicy miksującej, skąd następnie jest kierowane do dyszy hydrościernej. To właśnie tam strumień zostaje uformowany i ustabilizowany. Dzięki czemu obróbka ubytkowa jest bardzo precyzyjnym procesem. Dokładność pozycjonowania sięga +/- 0,05 mm, co pozwala uzyskać elementy o wąskim zakresie tolerancji. Cały proces obróbki hydro-ściernej jest przeprowadzany na stole roboczym o wymiarach 3000×1500 mm, dlatego można wykonywać usługi cięcia stali o znacznych gabarytach. Jedną z najważniejszych zalet obróbki ściernej jest precyzyjność. Cięcie strumieniem wody zapewnia wysoką jakość ciętych krawędzi. Cięcie metalu w technologii Waterjet odbywa się przez kształtowanie elementów bez zmian właściwości fizykochemicznych.

Cięcie wodą

Technologia Waterjet należy do metod obróbkowych materiałów. Polega na przecinaniu materiałów za pomocą garnetu, którego nośnikiem jest woda pod wysokim ciśnieniem. Mieszanie ścierniwa z wodą odbywa się w głowicy miksującej, a następnie jest kierowany do dyszy hydrościernej. Tam strumień jest uformowany i ustabilizowany. Konstrukcja maszyny do obróbki wodno-ściernej posiada wszystkie cechy maszyny sterowanej numerycznie tzn. posiada indywidualne napędy posuwowe dla każdej osi oraz przekładnie śrubowo-toczne z śruba lub nakrętką o bardzo małym współczynniku tarcia.

Woda z pomp jest pompowana nawet pod ciśnieniem kilku tysięcy bar. W ten sposób struga posiada wystarczającą ilość energii kinetycznej do przecięcia dowolnego materiału, niezależnie od jego właściwości. Waterjet jest również nazywany technologią cięcia wodą, która posiada szereg innych zalet. Maszyny do cięcia wodą mają możliwość cięcia i frezowania nie tylko obiektów płaskich, ale również przestrzennych. Dzięki maszynie CNC jest duża powtarzalność cięcia z dużą tolerancją rzędu setnych części milimetra. Kolejną zaletą dzięki nośnikowi jakim jak woda, cięcie zachodzi bez wpływu ciepła. Prowadzi to do kształtowania elementów bez zmian właściwości fizykochemicznych. Materiał nie nagrzewa się oraz nie zachodzi miejscowe zahartowanie. Z tego względu technologia cięcia doskonale nadaje się do cięcia materiałów wrażliwych na ciepło np. tworzywa sztuczne.

Do góry