fbpx

Tłocznia ścieków

Tłocznia ścieków

Nawet drobne artykuły higieniczne, jak: bandaże, tampony, podpaski, sznurki, czy koszyczki od kostek zapachowych, które są wyrzucane, albo przypadkiem wpadną do domowej toalety, mogą być odpowiedzialne za poważne awarie pomp w urządzeniach wodno-kanalizacyjnych. Mimo 25 lat doświadczenia nie mogliśmy zapobiegać wszystkim awariom, których przyczyną były części stałe, dlatego stworzyliśmy tłocznię ścieków z systemem separacji części stałych.

Potrafimy wyciągać wnioski z dotychczasowych doświadczeń

Ułatwiony dostęp do otworów rewizyjnych, brak martwych przestrzeni, w których mogłyby zagniwać osady, wykonanie ze stali kwasoodpornej, a także dedykowane sterowanie – to tylko niektóre z parametrów, które decydują o lepszej funkcjonalności tłoczni ścieków Instalcompact.

Otwarcie rozdzielacza i separatora, czyli przygotowanie tłoczni do serwisowania, wymaga pracy tylko jednej osoby i trwa mniej niż 1 minutę. Gwarantujemy ten czas! Dodatkowo zbiornik i separatory wyposażono we wzierniki z hartowanego szkła, które ułatwiają rewizję urządzenie bez konieczności jego demontażu.

Tłocznia ścieków instalcompact

Budowa

Cechy urządzenia

Pompy
 • Dzięki zastosowaniu dwóch ruchomych elementów separujących pompy są odporne na zapychanie się częściami stałymi,
 • niezawodna, naprzemienna praca pomp,
 • możliwość stosowania wirników kanałowych i otwartych.
Zbiornik retencyjny
 • Kontrola wizualna wnętrza zbiornika retencyjnego tłoczni ścieków, dzięki zastosowaniu stałego podświetlenia oraz wziernika z wycieraczką
 • odpowiednio dobrana pojemność zbiornika skraca czas przetrzymywania ścieków i ogranicza możliwość ich zagniwania
 • W celu napowietrzenia ścieków, wewnątrz zbiornika możliwa jest zabudowa dyfuzorów rurowych, umożliwiających drobnopęcherzykowe napowietrzanie ścieków
Separatory
 • Umieszczone na zewnątrz komory retencyjnej w celu ułatwienia kontroli i dostępu do ich wnętrza,
 • możliwość płukania każdego separatora, rurociągu tłocznego oraz instalacji ciśnieniowej za komorą tłoczni ścieków
Rozdzielacz
 • zlokalizowany na zewnątrz zbiornika retencyjnego tłoczni ścieków,,
 • Posiada specjalny właz szybkiego dostępu,
 • przelew awaryjny rozdzielacza z systemem separującym.
Wzierniki z hartowanego szkłaZapewniają kontrolę wizualną oraz szybki dostęp do separatorów.
Armatura zwrotna i odcinającaZasuwy nożowe oraz zawory zwrotne wykonane z materiałów odpornych na działanie ścieków.
Zawory zwrotne kuloweDzięki zastosowaniu ich w konstrukcji, uniemożliwiają cofnięcie ścieków do rozdzielacza oraz zbiornika retencji. Zapewniają pewny i skuteczny transport ścieków zawierających części stałe.
Kompaktowa budowaMożliwość montażu modułu tłoczni ścieków w suchych, wentylowanych zbiornikach podziemnych o niewielkich średnicach
Wysoka wytrzymałośćKonstrukcja urządzenia wykonana ze stali nierdzewnej.
Odporność na korozję
 • Wszystkie powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne elementów nierdzewnych poddane procesom trawienia i pasywacji chemicznej,
 • redukcja połączeń spawanych dzięki zastosowaniu obróbki plastycznej rur i blach (trójniki oraz kołnierze wykonane metodą wyoblania),
 • elementy montażowe, śruby, nakrętki, podkładki kotwy – stal nierdzewna w gatunku A4.
WentylacjaUkład wentylacji nawiewno – wywiewny zbiornika retencji wykonany ze stali kwasoodpornej.
Elementy gumoweOdporne na działanie ścieków.
Serwis i konserwacjaObsługa urządzenia możliwa jest bez konieczności wyłączania tłoczni ścieków z eksploatacji.

Kompaktowe rozwiązania

Kompaktowe rozwiązanie – wielkie możliwości

Tłocznia ścieków to kompaktowe urządzenie. Konstrukcja składa się z zamkniętego, stalowego zbiornika retencyjnego o pojemności 0,5m3 lub 0,7m3, połączonego z separatorami części stałych. Separatory stanowią „serce” tłoczni ścieków i są zintegrowane z dwoma naprzemiennie pracującymi pompami. Dzięki odpowiednio dobranej pojemności retencyjnej, następuje częstsze załączanie pomp i jego opróżnianie. Takie rozwiązanie zapobiega zagniwaniu ścieków, eliminuje kontakt ścieków z otoczeniem i zapewnia komfortowe oraz bezpieczne warunki serwisowania i obsługi.

Tłocznia ścieków rysunek

Stal nierdzewna – pewna ochrona przed korozją

Elementy konstrukcyjne tłoczni ścieków produkowane są ze stali nierdzewnej. Przy ich produkcji wykorzystujemy najwyższe standardy wykonania: obróbkę plastyczną blach, czy wyoblanie kołnierzy. Konstrukcyjne elementy stalowe, każdej tłoczni ścieków, poddawane są specjalnej obróbce tj. procesowi trawienia w kąpieli zanurzeniowej oraz pasywacji chemicznej.

Wszystkie te działania zmniejszają ryzyko wystąpienia korozji. Większość elementów montujemy na naszej hali produkcyjnej, przy udziale najlepszych fachowców: spawaczy, monterów, elektryków i elektroników – to jest najlepszą gwarancją poprawnego wykonania urządzenia.

Każde urządzenie typu tłocznia ścieków, poddawane jest testom hydraulicznym.

Tłocznia ścieków rysunek 2

Podstawowe parametry

Zakres wydajnościZakres wysokości podnoszeniaPojemność komory zbiorczejŚrednica wewnętrzna zbiornika
0-16 l/s29 -7 m~470 l2500 mm
0-24 l/s43,5 -17 m~470 l2500 mm

Zakres wydajnościZakres wysokości podnoszeniaPojemność komory zbiorczejŚrednica wewnętrzna zbiornika
0-40 l/s19 -17,8 m~600 l3000 mm
0-50 l/s71 -12 m~600 l3000 mm

Zakres wydajnościZakres wysokości podnoszeniaPojemność komory zbiorczejŚrednica wewnętrzna zbiornika
0-36 l/s12,4 -2,5 m~470 l2500 mm
0-65 l/s26 -5 m~470 l2500 mm

Zakres wydajnościZakres wysokości podnoszeniaPojemność komory zbiorczejŚrednica wewnętrzna zbiornika
0-60 l/s39 -15 m~600 l3000 mm
0-65 l/s60 – 30 m~600 l3000 mm

Sposób działania

Faza napełniania

Pracę tłoczni dzieli się na dwie fazy: napełniania komory i tłoczenia ścieków. W pierwszej fazie nieczystości wpływają rurociągiem grawitacyjnym do rozdzielacza, z którego kierowane są do dwóch separatorów, w których zatrzymywane są większe ciała stałe. Podczyszczone ścieki trafiają do zbiornika retencyjnego.

Rysunek Tłocznia ścieków
Rysunek Tłocznia ścieków 2

Faza tłoczenia – pierwsza pompa

Sonda hydrostatyczna podłączona do sterownika emsydia® umieszczona w zbiorniku retencyjnym, określa poziom ścieków w zbiorniku retencyjnym. Po osiągnięciu przez nie określonego poziomu załączana jest pierwsza pompa.

Faza tłoczenia – druga pompa

Pompa zasysa podczyszczone ścieki i kieruje je z powrotem do instalacji jednocześnie oczyszczając separator i elementy cedzące.

Podczas pracy pierwszej pompy ścieki dopływają do zbiornika retencyjnego poprzez drugi separator i niepracującą drugą pompę. W kolejnym cyklu sytuacja jest odwrócona.

Rysunek Tłocznia ścieków 3

Sterowanie emsydia®

Sterownik

Każda tłocznia posiada w standardzie rozdzielnię zasilająco – sterującą i dedykowany sterownik emsydia® produkcji Instalcompact. W niektórych przypadkach istnieje jednak potrzeba wyposażenia szafy sterowniczej w inne typy sterowników – to nie stanowi problemu – możemy dostosować oprogramowanie do sterowników innych producentów i przede wszystkim – wymagań Klienta.

System SyDiaNet

System SyDiaNet – stała kontrola urządzenia, z dowolnego miejsca na świecie

Dzięki systemowi zarządzania siecią urządzeń SyDiaNet, użytkownicy mogą na bieżąco obserwować działanie tłoczni ścieków i sterować jej pracą. Otrzymują również komunikaty alarmowe i statusowe oraz raporty z działania urządzenia. Dzięki temu możliwe jest wczesne diagnozowanie i zapobieganie poważnym awariom.

Sydianet

Zapytanie ofertowe – Tłoczna ścieków

  Technolodzy Instalcompact pomogą Ci dobrać odpowiednią tłocznię ścieków. Wypełnij dokładnie poniższy formularz i wyślij go do nas. Skontaktujemy się z Tobą w najkrótszym możliwym czasie.

  [m3/h]

  Rurociąg doprowadzający ścieki:


  [mm]

  m n.p.m.

  Rurociąg tłoczny:


  [mm]

  m

  m

  Rzędna dna rurociągu


  m n.p.m.

  m n.p.m.


  m n.p.m.

  m n.p.m.

  bar

  Poprzez wypełnienie i przesłanie niniejszej ankiety, wyrażam zgodę na odebranie kontaktu od firmy Instalcompact i wykorzystanie moich danych osobowych do celów marketingowych firmy Instalcompact sp. z o.o. (w tym przesłanie zamówionych i niezamówionych materiałów).
  Przyjmuję również do wiadomości, że: a) moje dane osobowe będą przechowywane w firmie Instalcompact sp. z o.o. 62-080 Tarnowo Podgórne, ul. Wierzbowa 23, b) zostałem poinformowany(-a) o prawie wglądu do swoich danych osobowych oraz możliwościach ich poprawiania w tym usunięcie, c) udostępnienie moich danych osobowych jest dobrowolne.


  Ta strona chroniona jest przez reCAPTCHA i Google
  Polityka prywatności i Warunki świadczenia usługi.

  Do górySkonsultuj się z naszym doradcą